Forårsudstillingen 2017 – The opening

Torsdag d. 2. februar slår Kunsthal Charlottenborg endnu en gang dørene op til årets udgave af den traditionsrige Forårsudstilling.

I år er 61 kunstnere blevet valgt blandt de 781 ansøgninger, Forårsudstillingen modtog, og kunstnerne tæller både etablerede stjerner og spirende talenter, der tilsammen udstiller 105 fantastiske værker inden for fagområderne biledkunst, arkitektur og design.

Værkerne er udvalgt af en jury bestående af Juryen består denne gang af Alex da Corte (kunstner, US) Torben Ribe (kunstner, DK) Stig L. Andersson (arkitekt, DK), Byggstudio (designer, SE) og Line Clausen (kurator, DK).

Ud over at vælge de udstillede kunstværker nominerer juryen også en slutliste med fem finalister til årets Solopris. Med Soloprisen følger en invitation til at udstille på Charlottenborg Forårsudstillingen 2018. De fem prisnominerede kunstnere til Soloprisen er: Rodo Abdirahman, Julie Falk, Anna Johansson, Steven Morgana og Lilybeth Sebaldus & Gudrun van Zijl.

Til ferniseringen vil det være muligt at købe mad & drikke fra Spisevognen, mens DJ Christian D’Or sørger for god stemning.

Ferniseringen er gratis, og alle er velkomne!

Deltagende kunstnere: Rodo Abdirahman (DK), Alexei Alexander (GB/RU), Laura-Sophie Behrends (DE/DK), Alex Bunn (UK), Sarah Busk & Stine Aagesen (DK), Matyáš Chochola (CZ), Brent Cole (US), Annette Dam (DK), Julie Falk (DK), Rasmus Bækkel Fex (DK), Mika Katarina Friis (DK), Philip Louis Glazer (DK), Aulis Harmaala (FI), Clara Hastrup (DK), Inger Sif Heeschen (DK), Marie Holmgren (SE), Mads E Hvidtfeldt (DK), Jan Ijäs (FI), Rolf Jacobsen (DK), Sine Jensen (DK), Sanne Lund Jensen ( DK), Billie Maya Johansen (DK), Anna Johansson (SE), Kevin Josias (DK), Jane Kantsø (DK), Ada Kobusiewicz (PO), Tove Kommedal (No), George Koutsouris (GR), Hans Helmer Kristensen (DK), Maria Kristoffersen (DK), Inka Kynkäänniemi & Iiris Kaarlehto (FI), Lap-See Lam (SE), Per-René Larsen (DK), Kim Laybourn (DK), Emilie Lundstrøm (DK), Lisbeth Nielsen Lyrstrand (DK), Laura Løwe & Katrine Krohn (DK), Louise Madsen (DK), Marcus Matt (SE), Steven Morgana (AU/FR), Sara Möller (DK), Salla Myllylä (FI), Will Narby (UK), Jakob Nilsson (DK), Theodor Nymark (DK), Lolita Pelegrime (LT), Stefan Peters (BE), Bodil Porse (DK), Physical Culture (Julie Héneault, Margaux Parillaud, Ursula Marcussen, Line-Gry Hørup) (FR/DK), Sarah Michelle Riisager (DK), Mette Sandfær (DK), Lilybeth Sebaldus & Gudrun van Zijl (DK/NAM), Kristina Skantze (SE), Susanne Schmidt-Nielsen (DK), Yusuke Sugiyama (JP), Kristine Bech Sørensen (DK), Ben Livne Weitzman (ISR), Emil Willumsen & Gustav Holst Kurtzweil (DK), Mai-Britt Wolthers (BR/CH), Timo Wright (FI) og Jay Alan Yim & Marlena Novak (US).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s